Čtyři hlavní hrdinové a jedna velká loď

Konečně jsem měla tu možnost si přečíst další knížku od známé autorky Ruty Sepetysové Sůl moře. Byla jsem hodně zvědavá, jak se poprala s t...

Konečně jsem měla tu možnost si přečíst další knížku od známé autorky Ruty Sepetysové Sůl moře. Byla jsem hodně zvědavá, jak se poprala s tak velkou tragédií, která se stala a neskutečně jsem se těšila na celý ten velký příběh. Hned jak jsem ji našla pod stromečkem, tak jsem věděla, že jako další knížka bude tahle a chybu jsem určitě neudělala. Zase jsem se dozvěděla o něčem novém z druhé světové války a také jsem si pobrečela. Ruta Sepetysová vytvořila další nádherný příběh.


V roce 1945 se toho událo mnoho, ale skoro nikdo neví, jaká největší tragická lodní událost se stala. Myslíte, že největší tragédie spojená s mořem byl Titanic? Ne, to rozhodně nebyl. Loď se jmenovala Wilhelm Gustloff. Měla posloužit k přepravě uprchlíků ze zemí, kde se válčilo. Jenže se stalo něco strašného a loď se začala potápět.

Všichni chtěli někam do klidného místa, kde budou konečně v bezpečí. Loď se začala pomalu plnit lidmi, ale bylo jich více jak osm tisíc, co tam správně neměli už vstoupit, tudíž byla až moc přeplněná a ke dnu šla rychleji a rychleji.

V knize se seznámíme se čtyřmi naprosto rozdílnými lidmi, kteří si chtějí zachránit život. Budou mít nakonec to štěstí a dostanou se na druhý břeh? Nebo utonou spolu s ostatními lidmi?

Rozhodně první co vás musí zaujmout je nádherná modrá obálka se záchranným kruhem v moři. Jsem neskutečně vděčná, že i u nás se vytiskla obálka stejná jako originální, protože jsem viděla ještě jednu (nevzpomínám si z jaké země) a ta se mi moc nelíbila. Hlavně byla v paperbacku a to já moc nemusím.
Když dáte dolů papírový obal, tak se vám ukáže bílá vazba s ražbou čápa v pravém rohu. Nádherný malý detail, který vás neskutečně zaujme.

Nikdy dříve jsem neměla tuto knížku v ruce a tak mě překvapilo, když jsem ji otevřela a viděla jsem černobílou krásnou mapu. Neskutečně mi pomohla se vyznat, kde se jaký hlavní hrdina nachází a i třeba kde je ta veliká loď Wilhelm Gustloff a kolik cesty ještě musejí k ní ujít.
Stále mě překvapuje, že o této velké tragédii se moc nemluví a spíše je více známí Titanic. Nebýt Ruty a tohoto nádherného příběhu, nikdy bych se o ničem takovém nedozvěděla.

Ale teď přejdu k tomu nejdůležitějšímu k samotnému pocitu z knihy. Už jste si určitě uvědomili, že se mi Sůl moře neskutečně líbila a nemám k této knize (kromě jedné malé věci) nic negativního.
Hodně mi drásalo nervy, když jsem četla kapitoly, které vyprávěl Alfred. Už od začátku jsem ho neměla ráda a myslím si, že já bych se bez něho obešla, i když je jasné, že nějaký záporný člověk tam stejně musí být.
Od začátku do konce jsem s hrdiny této knihy prožívala všechny věci, které se jim staly, a stále jsem doufala, že musí tu velkou tragédii přežít. Byly chvíle, kdy jsem musela ten box s kapesníky (které jsem měla vždy u sebe) použít.

Hledáte originální příběh z druhé světové války, který vás nadchne od začátku do konce? Tak Sůl moře je právě pro vás. Neskutečné dílo, které by si měl každý přečíst a u kterého nebudete až do poslední chvíle vědět, jestli to ti všichni hrdinové přežijí nebo ne.

5/5

Salt to the Sea / Ruta Sepetys / Počet stran: 351 / Překlad: Petr Eliáš / CooBoo / 2016

You Might Also Like

12 comment

 1. Souhlasím, je to tak krásná, přitom strašná, kniha... Četla jsem i další dvě knihy od Ruty, ta ženská umí vyprávět. Na blogu mám o všech článek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak je úžasná. Čeká na mě její druhá vydaná knížka, kterou jsem nečetla a to Potrhaná křídla. Snad se mi bude líbit stejně jako její knihy: Sůl moře a V šedých tónech. :)

   Vymazat
 2. Už se na ní moc těším! Všechny knihy, jako Osvětimská knihovnice, Vypravěčka, V šedých tónech, dokáží zanechat stopu. Od této očekávám to samé! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vypravěčku miluji V šedých tónech taktéž. Osvětimskou knihovnici nemám, ale určitě se po ni mrknu něco mi to říká. :)

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Plus všimla jsem si, že máš nový vzhled! Krásný je ! <3

   Vymazat
  2. Tamten, který jsem měla rok a půl mě omrzel. Chtělo to něco nového. :)

   Vymazat
 4. Jsem ráda, že se ti líbila. Alfréd asi nebude ani nic moc pro mě:D:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Alfréd je zbytečný člověk, který tam nemusel být. :D

   Vymazat
 5. Knihu jsem si nedávno zakoupila a nemůžu se dočkat, až si ji přečtu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to je skvělé. Doufám, že se ti bude líbit stejně jako mně. :D

   Vymazat
 6. Od Ruty jsem četla V šedých tónech a ani Sůl moře mě nezklamala - přečetla jsem ji za jediný den a po dlouhé době to byla knížka, která mě opravdu nadchla. A taky je hrozně smutná, že jsem u ní málem i brečela. Skvělá recenze! :)

  OdpovědětVymazat

Jestli se vám článek líbil, tak budu moc ráda za komentář, ale jestli se vám nechce nic psát, tak stačí dát LIKE, který je trochu níž. Díky tomu mohu vidět, jak se vám článek líbil. Mockrát děkuji a přeji krásný den ♥

instagram

Archiv blogu

zobrazení stránky