Chlapec na dřevěné bedně - recenze

30. 1. 2015


Název: Chlapec na dřevěné bedně

Autor: Leon Leyson

Počet stran: 240

Překlad: Petr Mikeš

Nakladatelství: Fortuna Libri

Rok vydání: 2013

Anotace: Leonu Leysonovi (narozen jako Leib Lejzon) bylo teprve deset let, když nacisté obsadili Polsko a jeho rodina byla donucena přestěhovat se do krakovského ghetta. S velkou dávkou štěstí, houževnatosti a odvahy Leyson přežil sadismus nacistů. Byly to především šlechetnost a vytrvalost jednoho člověka, muže jménem Oskar Schindler, které zachránily životy Leona Leysona, jeho matky, otce a dvou ze čtyř sourozenců. Paměti dítěte ze Schindlerova seznamu zachycují s jímavou průzračností nevinnost malého chlapce a jeho střetu s nepředstavitelnou krutostí, bezprávím a zlem. Je pozoruhodné, že navzdory všemu utrpení, které paměti popisují, se jejich autor nenechal unést a zaslepit nenávistí a zátiší. Z každého řádku vyzařuje naděje, moudrost a lidská důstojnost. Tím jsou Leysonovy paměti výjimečné.Tato krásná knížka vypráví příběh o Leonu Leysonovi, který se dostal i se svou rodinou do pracovního tábora Plaszów. Tam se zásluhou Oskara Schindlera stal zaměstnancem v jeho krakovské továrně na smaltované nádobí. V knize se dozvídáme i o jeho životě po válce. " I když jsem to v té chvíli ještě nevěděl, právě začaly naše dny v pekle"

Chlapec na dřevěné bedně je jedna z nejlepších knih o válce a doufám že jich bude víc takových jako byla tato. Jsem ráda, že jsem si ji za mojí první výplatu koupila, protože jsem si vybrala opravdu dobře. Jednou se k ní určitě znovu vrátím, protože stojí za to.

Obálka této knížky mě uchvátila, protože krásně zobrazuje jaký příběh se v ní skrývá. V knize je krásně ilustrovaná i cesta Leona Leysona, která se jim hodně povedla. Když začíná nová kapitola, tak je hezky označená nejen číslem, ale i šedou barvou a ptáky.


Jediné co musím vytknout jsou mezery mezi řádky a velká písmena na které nejsem moc zvyklá. 
Když jsem četla tuto knihu, tak jsem se koukla na film Schindlerův seznam, který se dostal také do mích top nejlepších filmů o válce a můžu s klidným svědomím tento film všem doporučit. 

Leon Leyson se po letech setkal s Oskarem na letišti a ten ho i po dlouhé době poznal a řekl mu: "To jsi ty ten kluk, který stál na dřevěné bedně aby dosáhl na páčky". Oskar Schindler dostal od svých zaměstnavatelů prsten na kterém bylo vyryto toto:

" Kdo zachrání jeden život, ten zachrání celý svět."

Bohužel se Leon nedožil vydání své knihy, ale určitě má být na co hrdý. Už asi víte jaké hodnocení dám této knize a jestli jste si tiply 5 hvězdiček, tak je to správně (Klidně bych jí dala víc). Určitě si ji přečtěte nebudete litovat a na film se také koukněte.
4 komentáře:

  1. Na knihu se chystám už pěkně dlouho, věřím, že se mi bude líbit alespoň tak, jako tobě :) Moc pěkná recenze!

    OdpovědětVymazat
  2. Já už mám na seznamu knihu taky dlouho, ale ještě jsem se k ní bohužel nedostala. Ale ta tématika mě hodně láká a taky na ni slyším všude samou chválu, stejně jako u tebe. Jinak hezká recenze, zlepšuješ se :)

    OdpovědětVymazat

Mockrát děkuji za přečtení tohoto článku ♥